Kategoriler
Your Cart
200 TL ve üzeri alışverişe  Kargo Bedava. Alışverişin tadını çıkarın.

3x1,5 TTR CCA Kablo 100 metre

3x1,5 TTR CCA Kablo 100 metre
Yeni 2-3 gün içinde
3x1,5 TTR CCA Kablo 100 metre


Bakır Kaplı Alüminyum (CCA)  Kablolar 


Bakır kaplı alüminyum (CCA-Copper Clad Aluminum) kablolar, ilk olarak II. Dünya Savaşı zamanında, Almanlar tarafından bakır ihtiyacını karşılanması amacıyla tasarlanmıştır. Daha sonrasında 1960-70 yıllarında Amerika’da yaşanan ekonomik kriz ile beraber, bakır ve türevlerinin kullanıldığı tüm sektörlerde hem maliyetleri düşürmek hem de yaşanan tedarik sorunlarını çözmek için tekrar kullanılmıştır. Her ne kadar CCA iletkenler bugün hala kulaklık, hoparlör vb. gibi alanlarda kullanılıyor olsa da, son zamanlarda, piyasada TTR olarak bilinen H05VV-F tipi standart enerji kablolarının yerine, standart dışı CCA iletkenli kabloların piyasaya sürülmesi ciddi bir tehlike arz etmektedir.

Bakır iletkenli kablodan daha ucuz bir kablo elde etmek için kullanılan bakır kaplı alüminyum iletkenler, bugün halen hoparlör, kulaklık, radyofrekans kabloları gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.  Ancak, IEC, EN gibi uluslararası standartlarda ve ülkemiz standartlarında (TSE), enerji ve haberleşme kablolarında kullanılması gereken iletkenlerin yapıları ve üretim yöntemleri açıkça belirtilmiştir. Örneğin TS EN 60228 standardında kablo iletkenleri, sadece bakır, alüminyum veya alüminyum alaşım olarak tanımlanmaktadır.


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Ürünlerimiz 2 yıl üretici garantilidir. Ürününüz de oluşan garanti kapsamındaki tüm hatalar için tarafımıza ücretsiz kargo şeklinde gönderip, tamiri ve ya değişimi yapıldıktan sonra yine ücretsiz bir şekilde size geri gönderiyoruz.  Bizlere iletişim kısmından ulaşabilirsiniz. 

  • Stok Durumu :: 2-3 gün içinde
  • Model: 3x1,5KBL
  • Ağırlık: 0.00kg
  • Boyutları: 0.00cm x 0.00cm x 0.00cm
129,80TL
Vergiler Hariç: 110,00TL